Analýza leta 2022 na Šariši: 30 tropických dní a veľmi teplo

10.09.2022

Toto leto padol rekord v počte tropických dní. Aspoň za posledných 16 rokov, odkedy podrobne sledujeme teplotné pomery v regióne dolného Šariša, ich bolo tohto roku najviac. Dokopy dni, kedy teplota vystúpila nad 30°C bolo až 30. Viac ich nebolo ani v horúcom lete 2015, k čomu vtedy prispel hlavne veľmi horúci august v celej Európe, kedy Európu aj naše územie zasiahla vtedy dlhá, augustová vlna horúčav. V rekordne teplom lete 2015 bolo 25 tropických dní, tohto roku, ich v mesiacoch jún, júl august bolo až 30, čo je najviac min. za posledných 16 rokov, odkedy podrobne monitorujeme klímu na Šariši.

Zároveň všetky letné mesiace boli nadpriemerne teplé. Tropických dní bolo nie len viac, ale aj teploty v daných dňoch vystúpili vyššie. Padol aj rekord najvyššej nameranej teploty u nás, za posledných min. 16 rokov, a to prvý júlový deň, kedy maximum teploty dosiahlo až 37,1°C. Máme tak za sebou veľmi horúce a suché leto. Pravdepodobne kvôli relatívnemu suchu, nočné teploty nestúpali až tak vysoko, resp. nevyskytlo sa až toľko tropických nocí. Najteplejším mesiacom leta bol august. (21,7°C), Najchladnejším mesiacom leta bol jún (19,9°C). Celkovo leto skončilo ako druhé najteplejšie. Za rekordným letom 2015 zaostáva len o 0,1°C. s teplotou 20,8°C sa tak radí medzi veľmi teplé až horúce letá.

Vyskytlo sa aj 5 dni, kedy teplota vystúpila, alebo bola takmer rovná 35°C. Tieto dní v minulosti boli veľmi raritné. Tropických dní posledné roky rapídne pribúda. Na grafe môžete vidieť, že za posledných 16 rokov sa ich počet priemerne takmer zdvojnásobil. Inými slovami 15 rokov dozadu sa vyskytovali u nás priemerne 8-10 tropických dní ročne, posledné roky je ich priemerný počet 18-20 takýchto dní. Čo je zvýšenie výskytu tohto poveternostného javu o takmer 100%.

Okrem teplotných extrémov panovalo aj výnimočné sucho. Zrážkový deficit v jarných mesiacoch sa prehlboval aj v lete. "Medard" tohto roku nedorazil, namiesto toho spadlo v júni u nás len niečo cez 32 mm zrážok za celý mesiac. Pre porovnanie napr. 22. augusta za 24 hod. spadlo viac zrážok v jeden deň, ako za celý jún, a to 34 mm v dvoch búrkach počas 24. hodín. Najprv sa v prehriatom vzduchu tvorila konvektívna línia búrok "z tepla" a za nimi dorazil studený front. Celkovo najviac zrážok spadlo v júli 73 mm (drvivá väčšina v poslednej júlovej dekáde).

Leto teda v tomto roku môžeme zhodnotiť ako veľmi teple až horúce a suché, jedno z najteplejších za minimálne posledných 15 rokov, s rekordným počtom tropických dní a rekordnými teplotami počas týchto tropických dní.