Rekordné ceny elektriny na burze, čas na OZE?

12.07.2022

Elektrina je vzácnosť. Ceny elektriny idú rapídne hore a to najhoršie nás ešte vraj len čaká. Energetická kríza začala už minulý rok, avšak situáciu ešte zhoršila vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku. Prečo je elektrina tak drahá? Momentálne ceny na burze lámu rekordy a 1 Mwh ide po cene rekordných 350€. Na grafe môžeme vidieť pozvoľný rast cien elektriny na burze prakticky už od začiatku roka.[1] 

Energia je "krvou" civilizácie a technológií. Takže ak rastie cena energie, palív, bude zdražovať všetko od výroby, cez služby po pracovnú silu. Takže máte odpoveď na prepadávajúcu sa životnú úroveň a zvyšujúce sa náklady na život. Prečo elektrina zdražuje? Lebo je po nej dopyt a nie je jej dosť. Lebo Nemci odstavujú funkčné jadrové elektrárne a prechádzajú na OZE, ktoré zatiaľ ešte nedokážu pokryť enormný dopyt. Nemci, v prípade výpadkov dodávok elektriny do siete z OZE hlavne veterných elektrárni v Baltiku, dodávajú do siete energiu spaľovaním plynu na vyrovnanie strát. To tlačí ceny nahor. Situácií zrejme ani nepomohlo, stopnutie Nord Stream 2. Plyn je teda problém a ak nefúka vietor, odkiaľ vziať elektrinu? Prechod na nízko-emisné zdroje energií sa mal udiať v kombinácií s jadrom. Nemci stavili na plyn, lenže kto mohol tušiť, že Rusko napadne Ukrajinu a plyn bude problém? Energeticky a ekonomicky je stredná Európa prakticky súčasť Nemecka, takže je problém s energiami tam, je problém aj u nás. Čo nás teda čaká?

ÚRSO a Ministerstvo hospodárstva vyjednalo dohodu a zastropovali ceny elektriny na 139€/Mwh pre domácnosti na dva roky, ale pozor ! Len do spotreby 4 Mwh/rok[2]. Nad túto hranicu budú ceny za 1 Mwh pravdepodobne na úrovni 220 -230€. Ministerstvo hospodárstva vychádza z premisy, že priemerná spotreba domácnosti je 2,2 Mwh/rok, čo je síce pravda, ale to sa týka poväčšine bytov a domov, ktoré nepoužívajú elektrinu na kúrenie. Resp. kúrenie je tam zabezpečené centrálne, alebo plynom. Čo nemusí byť až taká výhra, ale smolu budú mať hlavne domácnosti, ktoré elektrinou kúria a hlavne tí, čo kúria činnou elektrinou a elektrokotlom. Priemerný, menší, dobre zateplený bungalov do 150m2 plochy 100% elektrický, má spotrebu elektriny na rok priemerne 10 - 12 Mwh/rok. Po novom tak takýto dom, bude mať 4 Mwh garantované za cenu 139€, ale zvyšných 6-8 Mwh zaplatí už neregulovanú cenu t.j. 220€. Takže ročne náklady na elektrinu v takomto dome budú po novom 1900€/rok pri spotrebe 10 Mwh. Domy, ktoré sú horšie zateplené, väčšie a používajú priamotopy a majú spotrebu do 15 000 Kwh elektriny na tom budú najhoršie, a síce ročne náklady na elektrinu sa vyšplhajú na takmer 3000€/rok, čo je 250€/mesiac zálohová platba. Otázne je, čo ak sa vykuruje plynom? Plyn je síce 3x lacnejší za 1Kwh ako elektrina, avšak jeho cena bude zrejme v najbližších rokoch rásť viac ako cena elektriny, ak sa situácia v geopolitike neupokojí. Ak sa aj upokojí, legislatíva EÚ bude zrejme postupovať v obmedzovaní plynu ako fosílneho paliva.

Aká je teda cesta z tejto šlamastiky? Jediná. Čo najväčšia sebestačnosť, a používanie obnoviteľných zdrojov energie na kúrenie a ohrev TÚV a hlavne šetrenie energiami. Dokonca aj systémy, ktoré sa pre menšie bungalovy javili za dekády nenávratné investície, nadobúdajú v súčasnej situácií úplne iný rozmer. Na pozore by sa mali mať hlavne majitelia väčších domov, ktorí používajú na vykurovanie priamo elektrinu. Tu je na mieste zváženie zmena vykurovacej sústavy za nejaký obnoviteľný zdroj. 

Našu individuálnu cestu smerom k znižovaniu spotreby pri maximálnom  zachovanom komforte, si môžete dopodrobna pozrieť napr. v tejto sekcii: EKO-Home project

[1] https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-3-roky

[2] https://www.mhsr.sk/top/elektrina-pre-domacnosti-za-zvyhodnenu-cenu-bude-do-spotreby-4-mwh